Cumartesi, Ağustos 15, 2015

Astroid ve İç Rahatlığı

Nasyonel Coğrafya'nın yaptığı bir simülasyon var. 500 kilometre çapında B612'nin milyor katı büyüklüğünde bir astroid Dünya'ya çarparsa olacakları gösteriyor. Videoyu izlememenizi tavsiye ediyorum. Sonumuz felaket.


O büyüklükte bir astroid çarpınca çarpma noktasından uzakta olup hemen ölmeyeceklerimiz için herhalde yörüngemizden sapar, uzay mekiğinin attığı safra gibi uzayda dolaşır ve ölüme gideriz diye korkuyordum ki bütün dünyanın alev topuna döneceği ve hızlı bir şekilde öleceğimizi öğrenince içim rahatladı. Zaten öyle bir astroid çarpacak olsa aylar öncesinden haberimiz olacak, yeteri kadar acı çekeceğiz beklenen son için. Böyle durumlarda en iyisi yüzüğümüzde zehir taşımak, hayatı olabildiğince hazza yönelik yaşamak ve zamanı geldiğinde kovulmak yerine istifa etmek olabilir. Ya da bir dakika, sanki bunları şimdi de yapabiliriz.

Dağlara, çöllere okyanuslara, göğe baktıkça çok büyük görünen dünyamız neyse ki çok küçük. Küçüğü geçtim Evren'deki madde miktarı yoğunluğu neredeyse sıfır. O yüzden böyle senaryolar mümkün ama pek olası değil. Ama gene de biraz perspekdif iyi gelir bünyeye. Zehri alır.

Hiç yorum yok: